Мащерка

Мащерка
7 април 2021
Мащерката е билка от семейството на ментата, която е добре позната по нашите географски ширини, расте по каменисти и слънчеви склонове, обикновена градинска билка, която е лесна за отглеждане и е широко използвана в кулинарията поради уникалния си аромат. Почитта към мащерката е напълно заслужена. Освен в кухнята, мащерката е важна част от медицинските традиции в продължение на хиляди години и съдържа редица активни съставки, които я правят мощно билково лекарство.

Билката е широко използвана във фармацията основно в лекарства свързани с проблеми на дихателните пътища, като се предлага и е широко разпространена под формата на пакетирана изсушена билка за чай самостоятелно или в комбинация с други билки.

Лечебни свойства и обхват

Благодарение на отличителния си вкус, аромат и състав, тази билка може да се използва почти безпроблемно от всекиго в домашни условия. Мащерката има основна роля в кулинарията, но е ценена и заради своите лечебни качества:

✅Мащерката има мощно антиоксидантно действие.

✅Мащерката съдържа разнообразни антиоксиданти, сред които апигенин, нарингенин, лутеолин и тимонин. Те повишават антиоксидантните свойства на билката, а в комбинация с доброто съдържание на манган поставят мащерката на челни позиции в листа на антиоксидантни храни, т.е. подпомагащи и забавящи процесът на стареене.Активната съставка тимол е мощен антиоксидант, защитен и оздравителен ефект при заболявания на мозъка, бъбреците и сърцето.

✅Активните съставки в чая от мащерка са свързани с предотвратяването или смекчаването на много заболявания, включително световъртеж, множествена склероза, тинитус, хепатит и херпес зостер, както и намаляване на общия оксидативен стрес в тялото, в т.ч имат и превантивна роля и срещу туморен растеж.

✅Силно изразено антимикробно действие.
Компонентите в летливото масло на мащерката имат антимикробно действие срещу множество различни бактерии и гъбички – Стафилококус ауреус, Бацилус субтилис, Ешерехия коли и др.

✅Мащерката и босилекът имат свойството да предпазят от микробно замърсяване, като са използвани в продължение на хиляди години за съхранението на храни.

✅ Мащерката е източник на ценни за организма витамини и минерали.

✅Чаша чай от мащерка съдържа калций, хром, желязо, магнезий, манган, калий и селен. Също така, флавоноиди, витамин В-комплекс, С и D, танини и каротин. Всички тези минерали са първостепенна важност за регулиране на кръвното налягане.Мащерката съдържа протеини, мазнини и въглехидрати, необходими за човешкия организъм.

Етеричните масла, които съставляват растението, осигуряват антисептичен, бактерициден ефект:

- Карвакроловото масло има противовъзпалителен ефект.
- Флавоноиди и танини помагат в борбата с вирусите.
- Урсоловата киселина помага при забавен метаболизъм, повишава мускулния тонус и регулира ендокринната система.

Видове приложения на мащерката:

- Запарка на чай от мащерка: Една препълнена чаена лъжичка мащерка се попарва с 1/4 литър току-що завряла вода и се оставя малко да изкисва.

Някои от основните приложения на чая от мащерка включват:

- облекчаване на менструалните спазми,
- подобряване на храносмилането,
- насърчаване на мозъчната дейност,
- подпомагане на съня,
- предотвратяване на инфекции,
- подсилване на имунната система,
- защита от хронични заболявания и
- лечение на респираторни заболявания.

Чаят от мащерка доставя доста предимства за хората, страдащи от хронични заболявания, респираторни инфекции, затлъстяване, мускулни натоварвания, менструални спазми, безсъние, болест на Алцхаймер, деменция, разстроен стомах и запек. Това се дължи на високите нива на витамин С, витамин А, мед, желязо, манган, калий, фосфор, карвакол, пиридоксин и многобройни мощни антиоксидантни съединения.
Чаша чай от мащерка на ден може да помогне за защита на сърцето и мозъка. Той е богат на омега-3 мастни киселини, които са от съществено значение за понижаването на холестерола и доставянето на здравословни хранителни вещества в мозъчните клетки. Също така може да помогне за понижаване на кръвното налягане, като подобри кръвообращението и увеличи количеството желязо в кръвта.

Чаят от мащерка намира широко приложение не само вътрешно, т.е. като се пие, но и външно, под формата на тампони, компреси, бани и т.н.

✅Кожа - Антисептичното действие на чай от мащерка прави чудесно употребата му като средство за почистване на кожата. Може да се използва за почистване на рани, за успокояване сърбеж и дразнене, предизвикани от ухапвания от насекоми. Тъй като помага на кожата да заздравее по-бързо, тя може да бъде използвана при нарязвания и синини.

✅Нокти -Накисването на краката в отвара от мащерка помага за унищожаване на гъбичките причиняващи инфекции на ноктите.

✅Стави и мускули - билковият чай може да помогне за облекчаване на възпалението в ставите и болката, причинена от артрит и ревматизъм. За целта пригответе компрес и го приложете в областта. По същия начин може да се използва за облекчаване на ишиас и мускулни крампи и спазми.

✅Очи - Използвайте охладена инфузия от мащерка за лечение на конюнктивит. За целта, използвайте чист памучен тампон, потопете го в охладената отвара и внимателно почистете очите с него.

✅Зъби - Нетърпимата болка при зъбобол ще облекчите с гаргара от отвара от мащерка, която потушава болката в огнището на възпалението.

✅Лице - Чай от мащерка може да се използва за почистване на мазна кожа, което ще й предаде по-свеж вид. А антисептичното й действие може дори да намали появата на акне, кожни дефекти и дерматит. Съществуват и съвети, че редовната употреба на чай от мащерка върху лицето може да намали бръчките.

Олио/етерични масла и тинктура от мащерка
Тинктура от мащерка оже да се приготви по следния начин: съцветия мащерка се сипват в бутилка до гърлото. Заливат се с 38 до 40% житна или плодова ракия и се оставят 14 дни на слънце.

Маслата, тинктурите и етеричните масла се използват за масажи, като маслото от мащерка е важна част от лечението на анемия. Ароматерапията с него засилва притока на кръв и стимулира производството на червени кръвни телца. В такъв случай се препоръчват масажи на цялото тяло с масло от уханното растение..

Препоръчва се тинктура от мащерка за дерматологичните заболявания, като циреи, гнойни рани, язви.
Приема се, че тинктурата има способността да облекчава болките от невралгия, ишиас, радикулит, главоболие.
Аромотерапията с мащерката помага да заспите бързо, бори се с безсънието, но също така и нервните разстройства и депресията.
Заради етеричното масло от мащерка и тимол, билката може да се използва като дезинфектант в жилища, където има ниска концентрация на мухъл и плесен.
Мухълът е често срещан, но потенциално опасен замърсител на въздуха, който може да дебне във вашия дом. След като го идентифицирате, предприемете необходимите стъпки, за да се отървете веднъж завинаги.

Мащерка може да се изпълзва и за да се отървете от вредители - плъхове, мишки, както и други вредители по домашните животни. Проучвания показва, че екстрактът от мащерка може да отблъсне комарите, но отглеждането му в градината ви не е достатъчно. За да постигнете най-добри резултати в борбата с вредителите, разтрийте листата от мащерка между ръцете си, за да освободите етеричното масло.

Здравословни рискове

Мащерката не е алергенна храна и не съдържа измерими количества оксалати или пурини. Тя е безопасна, когато се консумира в нормални количества като храна и в тази си форма може да се приема от деца, бременни и кърмачки.
Няма достатъчно информация обаче дали маслото от мащерка е безопасно за деца.
Бременните и кърмещите да се придържат към консумация на мащерка като храна и да избягват билката в големи количества с медицински цели, тъй като е нужна повече информация приложението ѝ при тези състояния.

Медикаменти, които забавят съсирването на кръвта (аспирин, ибупрофен, диклофенак и др) си взаимодействат с мащерката, защото и тя може да има подобен ефект, а едновременният им прием може да увеличи шансовете на кървене.

Не използвайте мащерка, ако имате здравословни проблеми от хормонално естество, които се влияят от естрогена в тялото.

Ако ви предстои операция, не приемайте мащерка поне 2 седмици преди насрочената дата за операция.

Източници:
 
Живко Джамяров и Silvi Valari, Фейсбук група "Племе на здравето".

Червеният Орах, с научно име atriplex hortensis, е растение с изключителни качества и вълнуващ външен вид. Този вид растение е популярен не само заради своята красива визия, но и заради високата си хранителна стойност и приложение в медицината. Червеният Орах е известен със своите изящно червени листа, превъзхождащи на външен вид дори многоцветния чард.

прочети още

Обичайте това, което отглеждате! Отглеждайте това, което обичате! Първият в България наръчник за отглеждане на микро растения е на разположение на всички любители, професионалисти и начинаещи градинари. В него ще откриете безценна и единствена по рода си информация за това как да отгледате микрорастения - бързо и лесно..

прочети още

Широко известен като подправка и като алтернативно лекарство, сминдухът е уникално растение. В древни ръкописи, които са достигнали до нас непокътнати, свойствата му са описани като чудотворни и магически - след всички болести ще изправи болния на крака - ще помогне при болки в корема, ще облекчи екзема.

прочети още

Днес все повече градинари изоставят традиционния подход към земеделието, базиран на изобилие от химикали и пренасочват фокуса си към естественото земеделие, което е така нареченото „органично“. Хората все повече искат да разчитат на естествените закони на природата за храната си. В този случай обикновено се използват щадящи природни методи и природни продукти - както за обработка на почвата, така и за подхранване и защита на растенията - за да се получи в крайна сметка екологично чиста реколта и да не се уврежда нито околната среда, нито здравето. Като цяло експертите препоръчват кълновете и микрорастенията да се консумират в етап, в който не се нуждаят от никакви допълнителни микроелементи, аминокиселини или торове. Самото семе притежава мощта да набави всичко необходимо на растението в първите две седмици, когато всъщност е консумацията и на кълновете, и на микрорастенията.

прочети още

Тези, които се интересуват от темата за правилното хранене, вероятно са чували за така наречените "суперхрани". Те включват различни зеленчуци и плодове, концентрацията на хранителни вещества в които е невероятна. Благодарение на популярността на суперхраните, започнала преди около 30 години, хората активно преминават към здравословна диета.

прочети още

Броколите се отличават от другите видове зеле с повишено съдържание на хранителни вещества и по-висока биологична активност. Според експериментални данни е известно високо съдържание на протеини, което включва антисклеротичните вещества холин и метионин, както и незаменими аминокиселини като лизин, метионин, валин, изолевцин, левцин, треонин, фенилаланин; взаимозаменяеми - тирозин, хистидин, аланин, аргинин, аспарагинова киселина, глицин, глутаминова киселина, пролин, серин.

прочети още

Листата от киселец се използват активно за храна както пресни, така и сушени, за приготвяне на супа, салати, сосове, към картофено пюре, за консервиране и дори приготвяне на десерти. Листата са богати на протеини, съдържат липиди, флавоноиди (хиперозид, рутин), танини, витамини С, В и К, каротин, железни соли, както и оксалова и аскорбинова киселини. Тученицата съдържа големи количества омега-3 мастни киселини, повече от всяко друго растение, дори до 8,5 mg на грам. Витамините А, В, С и Е в тученицата са шест пъти повече, отколкото при спанака. Каротинът е седем пъти повече от морковите. Съдържа също магнезий, калций, калий, фолиева киселина, желязо и литий.

прочети още

Първоначално семената на слънчогледа са донесени в Европа от Мексико през 16 век. Те започват да се сеят и слънчогледът е наречен "слънчева трева" или "перуанско цвете на слънцето". Но не всеки знае, че слънчогледът е не само широко разпространен деликатес, но почти цялото растение от корените до цветните листенца е мощно лекарство.

прочети още

Наситен с много полезни вещества, нахутът се използва в готвенето, традиционната медицина и дори в козметиката. Нахутът е едно от най-популярните бобови растения в света. Особено e предпочитан от веганите и суровоядците, както и тези, които внимателно следят теглото си. Историята на появата на нахут в храненето Близкият изток се смята за родното място на нахута, където за първи път е отгледан през 7000 г. пр.н.е. По късно е пренесен в Гърция и Рим. В древността нахутът е смятан за един от символите на силата на богинята на красотата Афродита.

прочети още

Житната трева е млада трева от житно растение, което принадлежи към семейството на растенията Triticum aestivum или Triticum darum. Тя е пълна с мощни хранителни вещества, които я правят изключително здравословна. Известно е, че пшеничната трева е източник на хранителни вещества, особено фибри и протеини. Нещо повече, тя съдържа витамини А, С, Е, К и В комплекси. По отношение на минералите е богата на желязо, калций и магнезий.

прочети още

Предпазват от сърдечно съдови заболявания Кълновете от люцерна съдържат сапонини (с водата образуват пяна като сапуните).  Това съединение, може да помогне за намаляване на нивата на холестерол в орнанизма ни. Понижението на холестеролът, може допълнително да доведе до по-добри кръвообращение и здраве на сърцето. Подобряват здравето на черния дроб ....

прочети още

Бурканът за кълнове е най-достъпният уред за покълване на семена. С него можете бързо и лесно да направите вкусни кълнове и поници у дома или в офиса.

прочети още

Ядливите кълнове са покълнали семена на възраст от няколко дни. Те са естествено богати на полезни хранителни вещества и биоактивни съединения. Кълновете от броколи и останалите представители на семейство Кръстоцветни (кейл, червено зеле, абабаш, горчица и др.) са естествено богати на фитохимикалите глюкозинолати и фенолни съединения бъздействащи благоприятно върху нашето  здраве при редовна консумация. Как да отгледаме кълнове от броколи у дома?

прочети още

Босилекът (Ocimum basilicum) е често срещана ароматна билка от семейството на мента. Той е лечебно растение, използвано от древността като кулинарна билка за овкусяване на хранителните продукти. Босилекът има широко приложение във фармакологията,

прочети още

Кълновете и микрорастенията от  кейл съдържат над четиридесетпъти повече хранителни вещества в сравнение с порасналото растение. Витамини А, В, С, Е и К, калций, желязо, елементи, антиоксиданти, 

прочети още

Когато се Ви станат рутина, няма да ви отнемат повече от пет минути на ден. Покълвайте семена, които са предназначени за покълване. Те са тествани за салмонела и e.coli. Ако правите кълнове с фуражни семена (например леща, нахут и др. ... ) трябва да ги дезинфекцирате с термична обработка, която променя характеристиките на нутриентите им. Покълвайте в чист съд. Ако сте го измили предварително в съдомиялна машина, го измийте / изплакнете с ...

прочети още

Копърът е: 1. Релаксант. Използва се, за редуциране на стреса. 2. Ветрогон - помага за премахване на излишните газове. 3. Спазмолитик (предотвратява спазми). 4. Стимулира уринирането и помага за премахването на токсините, излишните соли и вода от тялото.

прочети още

- Помогнат за понижаване на нивата на кръвното налягане - Използват като стимуланти на храносмилането - Помагат за излекуване на гадене и диария - Помощ при лечение на диабет - Външно като лапа за лечение на болки при артрит - Чаят от семена от кориандър може да облекчи менструалния дискомфорт - Могат да намалят тревожността

прочети още

Хлорофилът е един от важните пигменти в зелените микро растения, но не е единствен. Те съдържат каротиноиди – алфа и бета каротин, ксантрофили, зеаксантин и много други. Тези фитонутриенти са прекурсор на витамин А и има значителни стимулиращи имунитета свойства, включително производството на Т – клетки ( Т – лимфоцити).

прочети още

Всички видове микро раетения, отгледани в екологично чиста почва и житната трева от пшенични зърна, доставят огромен спектър от витамини, минерали, неорганични вещества и ферменти, при това в оптимално съотношение.

прочети още

Когато това семе започва да расте (покълва), ние наричаме началния етап от растеж на растението „кълнове“... Микро растенията са незрели растения, произведени от семена на зеленчуци, зърнени храни или билки...

прочети още

Ползите от сулфорафан включват: • Намаляване на възпалението на червата • Възможно предотвратяване на растежа на раковите клетки • Детоксикация • Намалява увреждането на ДНК

прочети още

Ако желаете, да се започнете да отглеждате микро растения вкъщи, но не знаете как и от къде да започнете, Ви предлагаме, да закупите пакет „Отгледай сам“. Можете да изберете от следните видове: Отгледай сам броколи Калабрезе Отгледай сам кейл Отгледай сам рукола Отгледай сам репички Отгледай сам червена салата

прочети още

Отглеждането на био кълнове в дома ви е лесно и евтино! В замяна получавате вкусни и полезни за здравето ви хранителни продукти.

прочети още

Един вид почва може да не е подходящ за всички органични кълнове. Всички растения са уникални, което означава, че и нуждите им са различни. Съществуват обаче някои основни стандарти, на които трябва да отговарят почвените смеси, подходящи за отглеждане на био кълнове.

прочети още

Тученицата е много богата на хранителни вещества. Тя съдържа повече омега-3 мастни киселини (α-линоленова киселина) дори от някои рибни масла и е изключително подходяща за хора на вегетарианска диета. Към богатството си дебелите месести листа на тученицата причисляват и витамините A, B, C и E, както и така важните минерали калий, калций, и магнезий. В тученицата им два вида пигменти, които са мощни антиоксиданти – бетацианин и бетаксантин.

прочети още

Веднъж попаднали в благоприятни условия, семената покълват и се развиват в растения. Покълването - това е преходът на семената от спящо състояние към растежа на зародиш и развитието на разсад от него.

прочети още

Покълналите семена са съвършен хранителен продукт, състоящ се от множество живи клетки – лечители. Клетките лечители задоволяват всички нужди на организмът, регулират и хармонизират функциите на всички органи, като по този начин възстановяват нуждите на тялото в организма. 1. Регулират и възстановяват дейността на жизнено важните функции на организма.

прочети още

Добре дошли в семейството на TinyFull. Приветстваме Ви за пътя, по който можете да поемете! Надяваме се ще Ви помогнем да научите как лесно да отгледате кълнове. За всички ползи от консумацията им, оставяме думата на експертите. Приятно четене!

прочети още

В тази статия ще откриете времето, необходимо за накисване и покълване на различни видове семена.

прочети още

Сминдухът е растение, чиито листа и семена се използват широко като подправка в приготовлението на ястия с месо, риба, ориз и зеленчуци. Освен че придава специфичен вкус на всяко блюдо, сминдухът е и много полезен за здравето.

прочети още

Кълновете от различните видове семена ни предлагат различни ползи, в съчетание със страхотни вкусови качества. Всички кълнове са много полезни за здравословното състояние на човека.

прочети още

Кълновете от слънчоглед забавят процесите на стареене в организма и имат добър козметичен ефект. Освен че са много добър източник на витамин E, кълновете от слънчоглед са изключително приятни на вкус.

прочети още

Покълналите семена от бобови не съдържат хлорофил, но затова пък зареждат организма с много енергия, възстановяват и изграждат тъканите, имат благотворно ...

прочети още

Обобщена информация за ползите от консумация на житна трева.

прочети още

Покълналите семена от нахут не съдържат хлорофил, но нормализират функцията на храносмилателния тракт и са добро средство против запек. Те съдържат много висока хранителна стойност, повишават

прочети още

Ако организмът получи всичко необходимо, той може сам да се справи с каквато и да е болест, с всички отклонения от хомеостазата.

прочети още

Покълналите семена са жива храна. Особената ценност на тази жива храна е, че тя съдържа пълен набор от протеини, огромно количество кислород, витамини и минерали и е необичайно богата на ферментите, необходими за смилане и усвояване на храната. Освен това живата храна осигурява на човешкия организъм

прочети още

Защо да направим българските плодове, зеленчуци и билки основна част от нашата трапеза?

прочети още

Днес предоставяме подробна информация за хранителните вещества, които можете да откриете в суровите кълнове от репички.

прочети още

Червеното цвекло стимулира мозъка и елиминира токсините, които се натрупват в телата ни, като поддържа добро психическо здраве и предотвратява преждевременното стареене.

прочети още

Запитвали ли сте се с какво са полезни кълновете от леща? Кафява, зелена, жълта, червена, черна, Le Puy или Black Beluga – тези лещи могат лесно да покълнат, за да се подобри значително хранителната им стойност.

прочети още

Бурканът за покълване на семена Bio Snacky се отличава с простота и удобство на конструкцията. Той е подходящ за използване дори от напълно начинаещи в култивирането на кълнове.

прочети още

Подобряват състоянието и поправят вътрешната стена на червата; Служат като първа защитна линия срещу патогените;

прочети още

Ако искате да имате свежи зеленчуци на масата си през цялата зима, можете да отглеждате в дома си семена за кълнове от кейл, броколи, рукола, спанак и много други култури.

прочети още

Семето е ембрион, жив организъм, вграден в поддържаща и хранителна тъкан. Покълването е лесен и естествен природен процес. Повечето семена, с изключение на няколко слузо образуващи (ленено семе, рукола, крес и др.), покълват по един и същ начин.

прочети още

Кейлът е наричан „кралица на зелено листни зеленчуци“. Този тъмнозелен листен зеленчук може да помага за контролиране на нивата на холестерола. Изследователи събрали тридесет мъже с висок холестерол ...

прочети още

Изключително голямата полза от микро растенията се изразява в това, че те оказват благоприятно влияние върху здравето на човека.

прочети още

Натуралните чисти органични продукти са не само изключително здравословни, но и много вкусни. В съвременния свят те трябва да формират основата на една правилна диета, която да запази здравето на хората.

прочети още

Кълновете от леща са истинско богатство за жените в менопауза, защото стимулират образуването на женски хормони. Протеините и желязото, които съдържат, помагат при лесна уморяемост и при анемия. Снабдяват организма с голямо количество каротин, от който се синтезира витамин ....

прочети още

Покълналите зърна получавайки кислород заедно с водата, го предават на организма, през стените на храносмилателния тракт, като го подхранват директно ...

прочети още

Водата намираща се в покълналите зърна и кълновете, е чиста относно чужди примеси и химически отрови, преобразувана е във вид на структурирана вода със специална структура  на молекулите. Същата по структура  вода се съдържа и в нашите клетки. Това е причината ...

прочети още

Време за приготвяне: 10 мин. Готвене: 0 мин. Никога не мисля за здравословните ползи на тази салата, защото е много вкусна. Всяка съставка е сама за себе си е супер храна и това я прави и затова цялата салата е един богат източник на антиоксиданти, полифеноли и пребиотици. Може да я направите и основно ястие, като прибавите в нея пилешко месо.

прочети още

В кълновете и в покълналите зърна се намират и синтезират различни ензими, фитохормони и други биоактивни вещества.  Представката био означава живи ферменти, намиращи се само в ...

прочети още

Кълновете и пониците са изпълнени с ензими. Диета, богата на ензими, повишава ...

прочети още

Целулозата на зърната е грубовлакнестата част, изграждаща тъканите на обвивката им. Тя се състои от различни видове целуоза, пектинови вещества и ...

прочети още

Това са вещества (полизахариди, образувани най-вече от остатъците на галактуронова киселина), които оказват лечебно действие върху ...

прочети още

Кълновете снабдяват организма с необходимите микроелементи -цинк, желязо, мед, манган, никел, хром, ванадий, бор, селен и други микроелементи – стимулатори, регулиращи

прочети още

В прорастъците и кълновете се съдържат стократно повече витамини, отколкото в непокълналите зърна.

прочети още

Полезни вещества, съдържащи се в покълналите зърна.

прочети още

Покълналите зърна и младите поници са изключително здравословна храна. Тъй като съдържат голям брой важни за човешкото здраве витамини, минерали, олигоелементи и други биологично активни вещества, те могат да компенсират липсите им, причинени от съвременното вредно за човешки организъм хранене. Ако се въведат дори в минимални количества в ежедневното меню, те ще спомогнат за поддържане на организма в добро здраве.

прочети още

Почва, зебло, подложка от кокосови влакна, готов кокосов торф ...

прочети още

В сока от житна трева има ли глутен? В храните, в които се съдържа екстракт или друго от житна трева има ли глутен? Има ли глутен в житната трева на прах?

прочети още

„Семето е ембрион, жив организъм, вграден в поддържаща и хранителна тъкан.“

прочети още

Каква е разликата между третирани и нетретирани семена, и био/органик семена?

прочети още

Ако сте решили по някаква причина да покълнете семена от Броколи, да отгледате поници или микрорастения, много вероятно е да попаднете на два вида семена, които са подходящи за това. Ще се опитаме да предоставим информация каква е разликата и по какво си приличат, за да можете да направите информиран избор. Консумацията на кълнове от броколи е лесен, евтин и интелигентен начин за здравословно хранене.

прочети още